İsrail, İran'a misilleme saldırısı başlattı

İsrail'in İran'a misilleme saldırısı başlattığı bildirildi. CNN'e konuşan ABD'li bir yetkili, Joe Biden yönetiminin İsrail'in İran'a yönelik bu karşı saldırısına yeşil ışık yakmadığını ifade etti.

DÜNYA 19.04.2024 16:22:00 0
İsrail, İran

Günlerdir beklenen oldu.

İsrail, İran'a misilleme saldırısı başlattı.

Amerikan medyası, ABD'li yetkililere dayandırarak geçtiği haberlerde İsrail'in İran topraklarına yönelik bir saldırı düzenlediğini bildirdi.

lk olarak Amerikan ABC News kanalının ABD'li bir yetkiliye dayandırarak verdiği İsrail'in İran'a yönelik saldırı haberi, daha sonra CBS News ve CNN tarafından da takipçilerine aktarıldı.

Adı açıklanmayan ABD'li yetkililere dayandırılan haberlere göre İsrail, yerel saatle cuma sabahı erken saatlerde İran'a yönelik bir karşı saldırı düzenledi.

ABC News, İsrail'in aynı zamanda Suriye ve Irak'ta da bazı bölgeleri vurduğu yönündeki iddiaların doğrulanmadığını kaydetti.

 

İsrail, ABD'ye saldırıdan önce haber vermiş

CNN'e konuşan ABD'li bir yetkili ise Joe Biden yönetiminin İsrail'in İran'a yönelik bu karşı saldırısına yeşil ışık yakmadığını ve ABD'nin bölgede kapsamlı bir çatışma istemediğini vurguladı.

Yetkili, İsrail'in saldırıdan önce İran'a yönelik sınırlı bir karşı saldırı düzenleyeceğini perşembe günü haber verdiğini ve ABD'nin bu saldırıyı desteklemediğini kaydetti, söz konusu saldırıda vurulan bölgenin nükleer bir tesis olmadığını da sözlerine ekledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı ve ABD Savunma Bakanlığı, söz konusu saldırıyı henüz doğrulamadı.

İsfahan şehrinde patlamalar duyuldu

İran basını, İran Hava Kuvvetleri üssüne ev sahipliği yapan İsfahan eyaletinin kuzeydoğusunda patlama seslerinin geldiğini duyurdu.

Devlet televizyonunun haberinde, "Haber kaynakları, İsfahan eyaletinde nispeten şiddetli patlama sesi duyulduğunu bildiriyor. Bu sesin kaynağının ne olduğu henüz açıklanmadı" ifadelerine yer verildi.

Yarı resmi Fars Haber Ajansı da yerel kaynaklara dayandırarak İsfahan'ın kuzeydoğusundaki Kehcavaristan şehrinde bir patlamanın duyulduğunu bildirdi.

Bu seslerin nedeninin henüz bilinmediğini belirten Fars, Kehcavaristan şehrinin, İsfahan Havalimanı'nın ve Ordu Hava Kuvvetleri'nin 8'inci üssünün yakınında yer aldığını aktardı.


GÜNDEM
1

Tarihin kara lekesi 27 mayıs

2

Türkiye Yüzyılında Dijital Yayıncılık konferansı Ankara'da gerçekleşecek

3

Cumhurbaşkanı Erdoğan Galatasaray'ı tebrik etti

4

Refah'ta katliam var

5

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında ölü sayısı 35 bin 984'e yükseldi