GÜNDEM

Ali Erbaş: Çocukları söz ve hareketlerinizle incitmeyin

İÇ HABER
GÜNDEM

Ali Erbaş: Çocukları söz ve hareketlerinizle incitmeyin

1

Ali Erbaş: Çocukları söz ve hareketlerinizle incitmeyin

2

Süleyman Soylu: Can kaybı ve kayıp ihbarı henüz yok

3

Hulusi Akar: Güneyde hiçbir zaman terör koridoruna izin vermedik

4

Kabine Toplantısı başladı: Masada asgari ücret zammı ve bayram tatili var

5

Rize'de cip uçuruma yuvarlandı: 1 yaralı

Rusya Ruble hamlesini Ukrayna şehrinde uygulamaya geçiriyor

Rusya'nın Ukrayna'da ele geçirdiği ilk bölge olan Herson'da sular durulmuyor. Günlerdir bölgede düzenlenecek 'sahte' referandumlar ilgili uyarılar yapılırken Rusya flaş bir adım atarak Ruble kararını açıkladı.
DÜNYA 28.04.2022 16:51:00 512 0

Rusya'nın kontrolü ele geçirdiği Ukrayna'nın Herson bölgesinde Moskova tarafından atanan yerel yönetimin Başkan Yardımcısı Kirill Stremousov, kentte 1 Mayıs'tan itibaren Rus para birimi Ruble kullanımına geçileceğini açıkladı.

Rusya, Ukrayna'ya başlattığı saldırılarda Nisan ayı başlarında kontrolü ele geçirdiği Herson'da kendi ekonomik ve sosyal yaşam sistemine geçişi başlattı. Daha önce bankacılık işlemlerinin başladığı, sosyal yardımların ve ticari merkezlerin çalışmaya başladığı bölgede bu kez Rus para birimine geçiş için sürecin başlatıldığı belirtildi.

Rusya tarafından Herson bölgesine atanan yerel yönetimin başkan yardımcısı Kirill Stremousov, Rus medyasına yaptığı açıklamada bölgede artık Ukrayna para birimi grivna yerine Rus rublesinin aktif bir şekilde kullanılacağını ifade etti.

Stremousov, "1 Mayıs'tan itibaren ruble bölgesine geçiyoruz. Şu an ruble ve grivna dolaşımda olacak. Bu geçiş süreci 4 aya kadar tamamlanacak. O zaman tamamen ruble cinsinden ödeme sistemine geçeceğiz" dedi.

RUSLAR HERSON'DA 15 MART'TA TAM KONTROL SAĞLADI

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarında ilk hedeflerinden biri olan Herson, yoğun bombardımana maruz kaldı. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından 15 Mart'ta yapılan açıklamada, Rus silahlı kuvvetlerin Herson şehri ve Herson bölgesinde tam kontrol sağladığı bildirilmişti.

Herson, Rusya için Kırım yarımadası ile Ukrayna'nın doğusundaki Rus yanlısı ayrılıkçı bölgeler arasındaki kara bağlantısının bir bölümünü sağladığı için stratejik öneme sahip.

ZELENSKİ UYARMIŞTI

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya'nın güneyde işgal ettiği Herson ve Zaporijya bölgelerinde tıpkı 2014'te Kırım'da yaptığı gibi yasa dışı referandum yapmaya hazırlandığı uyarısını yaptı.

Geçtiğimiz günlerde yayınladığı video mesajında "Şahsi kimlik bilgilerinizi işgalcilere vermeyin" diyen Zelenski, "Rusya, Herson ve Zaporijya bölgesini sahte Referandum düzenleyerek ilhakı yasallaştırmak istiyor" demişti.

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı Merkez Bölge Komutanı General Rustam Minnekayev, hedefin Ukrayna'yı Karadeniz'den ayırmak olduğunu açıkladı. Minnekayev, "Donbass ile Kırım arasında kara bağlantısı sağlanacak. Ayrıca Ukrayna'nın tüm güneyi (Moldova'daki) Transdinyester bölgesindeki Rus azınlığına kadar kara bağlantısı kurulacak" açıklamasını yaptı.

KARADENİZ VE AZOV'UN BAĞI HERSON

Ukrayna'nın Karadeniz ve Azov Denizi ile bağlantısını koparmak için Rusya'nın yoğun saldırılara maruz bıraktığı şehir Rusların ele geçirdiği ilk büyük şehir olarak kayıtlara geçmişti.Ali Erbaş: Çocukları söz ve hareketlerinizle incitmeyin
Süleyman Soylu: Can kaybı ve kayıp ihbarı henüz yok
Hulusi Akar: Güneyde hiçbir zaman terör koridoruna izin vermedik
Rize'de cip uçuruma yuvarlandı: 1 yaralı
Van’da gökyüzünden buz kütlesi düştü, arazide çukur oluştu
Rize'de tur otobüsü kamyonete çarptı: 1 ağır yaralı
Tefecilik yaparak vatandaşı tehdit eden 3 kişi yakalandı
Klimadan çıkan yangın camide büyük hasara yol açtı
Devrilen tırda baba ve oğlu yaralandı
Selin vurduğu Bozkur'ta vatandaşlar helikopterle tahliye edildi
Bakan Kurum uyardı: Lütfen daha dikkatli olalım
Pınar Gültekin davası'nda yeni gelişme: Karar istinafa taşındı
Ukrayna: Hayatını kaybeden Rus askeri sayısı 35 bin oldu!
Sancaktepe’de 2 araç kafa kafaya çarpıştı: 2 yaralı
Tarihi eser kaçakçıları, jandarmaya yakalandı