GÜNDEM
İÇ HABER
GÜNDEM
1

Bursalı şehidin namaz hassasiyeti! Şehit Serkan Taşçı'nın Namaz sorusu yürekleri dağladı ...

2

Vedat Bilgin'den EYT açıklaması: Hepsini çözeceğiz

3

Nureddin Nebati'den enflasyon açıklaması! Cumhurbaşkanımıza söz veriyorum ...

4

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! İşverenler'e işçi başına 100 TL destek

5

Sigaraya bir zam daha geldi! En ucuz sigara ne kadar oldu?

Foreign Policy: Türkiye, Afrika'da alanını artırıyor

ABD merkezli dergi, kıta ile Türkiye arasında gelişen ilişkileri mercek altına aldı. Ankara'nın kıtadaki etkisinin arttığı, Erdoğan'ın 'Afrika dostu' olduğu belirtildi.
POLİTİKA 22.12.2021 16:04:00 105 0

6-18 Aralık tarihlerinde İstanbul'da düzenlenen 3'üncü Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi'nde Ankara ile kıta arasındaki ilişkilerin ne şekilde derinleştirilebileceği ele alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zirveyi değerlendirdiği açıklamasında, "Aldığımız kararlarla Türkiye-Afrika ilişkilerinin geleceğine damga vuracağız." dedi.

"TÜRKİYE'NİN NÜFUZU ARTIYOR"

İstanbul'daki zirveye işaret eden Foreign Policy, Türkiye'nin Afrika'da etkisini gün geçtikçe artırdığına dikkat çekti. Programın, Türkiye'nin "kıtadaki artan nüfuzunu yansıttığı" kaydedildi.

"ABD İÇİN DIŞ POLİTİKA SORUNU"

Haberde, "Türkiye'nin Afrika'da daha fazla nüfuz sahibi olması halinde, çok sayıda üst düzey katılımcının varlığı ABD için bir dış politika sorunu olarak görülebilir." denildi.

Türkiye'nin, 2019'da Libya iç savaşına müdahalesinden bu yana Afrika'da alanını istikrarlı bir şekilde genişlettiği, kıtadaki yatırımları arasında Gana'da bir cami, Senegal'de bir olimpik havuz ve Somali'de 10 bin yerel askerin eğitildiği bir askeri üs bulunduğu hatırlatıldı.

NİJERYA İLE KRİTİK GÖRÜŞME

Erdoğan'ın son olarak Nijerya ile daha yakın ilişkiler kurmak istediği, Türk savunma yetkililerinin ocak ayında Nijerya'nın başkenti Abuja'da yetkililerle görüşeceği bilgisine yer verildi.

Nijerya Devlet Başkanlığı'ndan yapılan "Türk teknolojisi, ülkeyi teröristlerden  kurtarma sürecini ve çabalarını kesinlikle hızlandıracaktır.” açıklamasına işaret edilirken, Fas ve Tunus'un ilk Türk SİHA'larını eylül ayında aldığı anımsatıldı.

"ERDOĞAN AFRİKA DOSTU"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Afrika dostu" olduğu, geçen ekim ayında Angola, Nijerya ve Togo'yu kapsayan dört günlük kıta turuna çıktığı kaydedildi.

ARTAN TİCARET HACMİ

Öte yandan, Türkiye'nin kıtadaki yatırımlarının 2003'te 5.4 milyar dolar olduğu, bunun 2020'de 25.3 milyar dolara yükseldiğinin altı çizildi.

RAKAMLARLA TÜRKİYE-AFRİKA İLİŞKİLERİ

Bu arada 2021’in ilk 11 ayındaki ticarette 30 milyar doları yakalayan Türkiye, kıta çapındaki yatırımlarında 6 milyar dolara ulaştı.

2005’te 12 olan kıtadaki büyükelçilik sayısı bu yıl itibarıyla 43’e çıktı. Ankara’da 10 Afrika ülkesinin büyükelçiliği varken, bugün bu sayı 37 olarak kayıtlara geçmiş durumda.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dünyadaki en büyük diplomatik temsilciliğimizi Somali’de açtık. Türkiye Burslarımızdan yararlanan Afrikalı öğrencilerin sayısı 14 bini aştı." açıklamasını yapmıştı.

30 AFRİKA ÜLKESİNE 50 ZİYARET

"Bugüne kadar 30 Afrika ülkesine 50 ziyaret gerçekleştirdim." diyen Erdoğan, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Bu ziyaretlerde her türlü zorluğa rağmen yılmadan çalışan, ter döken, hayata umutla sarılan mütevekkil insanlar gördüm. Afrikalı kardeşlerimizin gayreti, mücadelesi ve azmine daima büyük bir saygı ve hayranlık duydum."Kocaeli'de suç örgütlerine yönelik operasyon: 14 gözaltı
Çeşme'de evinde kenevir yetiştiren kişi tutuklandı
Kocaeli'de 1 milyon 150 bin adet boş makaron ele geçirildi
Kamyonet takla attı: 3 yaralı
Konya'nın Yunak ilçesinde şiddetli yağış sele neden oldu
Başkent'te zehir tacirleri “Mişa”dan kaçamadı
Bisikletle yaya geçidinden geçerken aracın çarptığı Alman hayatını kaybetti
Ukraynalı turist, yaşam savaşını kaybetti
Kazada ağır yaralanan kadın kurtarılamadı
Selde kaybolan genç, 37 kilometrelik mesafede aranıyor
Boşanma aşamasındaki eşini öldürüp intihar etti
Çeşme’de makilik alanda yangın
Çanakkale’de 20 ton saman küle döndü
Antalya’da kaçak sigara operasyonu
Bahçede kenevir, ikamette esrar ele geçirildi