GÜNDEM

Mısır tarlasında 49 kök kenevir ele geçirildi

İÇ HABER
GÜNDEM

Mısır tarlasında 49 kök kenevir ele geçirildi

1

Mısır tarlasında 49 kök kenevir ele geçirildi

2

Rusya, Odessa'da sivil yerleşimleri vurdu: 18 ölü, 38 yaralı

3

Ordu’da patpat kazası: 1ölü, 1 yaralı

4

Emniyet kemeri hayat kurtardı

5

Bursa'da 20 kilo metamfetamin ele geçirildi

Dünyanın buğday stokları tükeniyor! Bakın sadece ne kadar buğday kaldı

Dünyanın 10 haftalık tüketime yetecek kadar buğday stoğunun kaldığı belirtildi. Bu rakamın 2008 krizinden bu yana görülen en düşük seviye olduğu açıklandı
DÜNYA 20.05.2022 15:51:00 138 0

Rusya-Ukrayna savaşıyla küresel gıda arzı adeta çıkmaza girdi. Uzmanlar gıda, tarım ve hayvancılığın öncelikli alan ilan edilmesi konusunda sık sık uyarılarda bulunuyor. Rusya ve Ukrayna’ya yüzde 75’i aşan bir oranda bağımlı olan Türkiye'de buğday endişesini doğurdu. Savaşla birlikte iktidarın tarımda yürüttüğü politikaların başarısızlığı ortaya çıkarken sonucu da vatandaşa ödetildi. Ekmek fiyatları zamlandıkça zamlandı.

'10 HAFTA YETECEK KADAR BUĞDAY KALDI'

Sadece ülkemizde değil tüm dünyada küresel gıda krizi yaşanıyor. Tarım analiz firması Gro Intelligence’a göre rezervlerde dünya tüketimine 10 hafta yetecek kadar buğday kaldı. Bu seviyenin tahmin edilenden daha kötü olduğu düşünülüyor.

Bloomberg'de yer alan habere göre; devletler küresel buğday stoklarının yıllık tüketimin yüzde 33’üne denk geldiğini savunurken Perşembe günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde gıda güvenliği üzerine yapılan toplantıda konuşan Gro Intelligence CEO’su Sara Menker bu oranın aslında yüzde 20’ye yakın olduğunu söyledi.

Uzun zamandır gıda krizinin kapıda olduğu yönünde uyarılar yapan Menker, büyüyen açlık tehdidi karşısında acilen önlem alınması gerektiğine dikkat çekti. Artan ekin fiyatları milyonları riske atarken yaşanan kuraklıklar ve yükselen gübre fiyatları da önümüzdeki dönemde tahıl tedarikini tehdit etmeye başladı.

'BU SİSMİK BİR KRİZ'

Eski bir enerji emtia taciri olan ve gıda krizini pandemi tedarik zincirlerini boğmadan öngören Menker, “Bu döngüsel değil. Bu sismik bir kriz. Bu bir nesilde bir kez yaşanabilecek ve jeopolitik dönemi dramatik şekilde etkileyebilecek bir olay” değerlendirmesinde bulundu.

Ekin piyasaları ve iklim krizini doğru şekilde tahmin etmek için yapay zeka tabanlı bir program kullanan Gro Intelligence Perşembe günü 49 Afrika ülkesinde gıda güvenliğini sağlamayı hedefleyen ücretsiz kullanılabilecek bir çevrimiçi aracı duyurmuştu.

Rockefeller Vakfı tarafından fonlanan veri tabanı mısır, soya fasulyesi ve buğdayın da içinde olduğu emtiaların arz ve talep bilgilerini barındırıyor.Mısır tarlasında 49 kök kenevir ele geçirildi
Rusya, Odessa'da sivil yerleşimleri vurdu: 18 ölü, 38 yaralı
Ordu’da patpat kazası: 1ölü, 1 yaralı
Emniyet kemeri hayat kurtardı
Bursa'da 20 kilo metamfetamin ele geçirildi
Elazığ’da otomobilin çarptığı yaya yaralandı
Tırın içinde sıkışan sürücü itfaiye ekiplerince kurtarıldı
Kenevir ekimi yapan 3 şüpheli jandarma ekiplerince yakalandı
Tavşanlı'da trafik kazası: 2 yaralı
Yalova’da 6 ATM’ye çekiçli saldırı
Köyceğiz’de faciadan dönüldü
Düzce’de jandarmadan uyuşturucu operasyonu
Çanakkale’de uyuşturucu operasyonunda 1 tutuklama
Çankırı'da sel paniği kamerada
Sultanbeyli’de restoranda patlama, patlayan restoran alev alev yandı