GÜNDEM
İÇ HABER
İÇ HABER
1

Motosiklet, scooter ve bisiklet kullanımında yeni dönem

2

e-Devlet'e erişim ücretsiz olacak

3

ABD'de korkutan su hortumu! O anlar kameraya böyle yansıdı

4

Scooterlı sürücü minibüsle çarpıştı: O anlar kamerada

5

Ukrayna limanlarından 622 bin tondan fazla tahıl sevkiyatı

Ali Erbaş: Çocukları söz ve hareketlerinizle incitmeyin

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Türkiye 2022 Yılı Yaz Kuran Kursları açılış töreninde yaptığı konuşmada "Çocukları söz ve hareketlerinizle incitmemenizi, kırmamanızı rica ediyorum" dedi.
GÜNDEM 27.06.2022 17:00:00 340 0

Manisa'da 2022 Yılı Yaz Kuran Kursları'nın açılış töreni yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen törene Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve Manisa İl Müftüsü Mustafa Soykök katıldı.

Törende Kur'an tilaveti ve okunan ilahilerin ardından konuşan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, çocuklarını ve gençlerini ihmal eden milletlerin, yarınlarından asla emin olamayacağını belirterek şunları söyledi:

"Çocuklarımız en kıymetli sermayemiz, istikbal güvencemizdir"

 "Çocuklarımız, millet olarak bizim en kıymetli sermayemiz, en önemli istikbal güvencemizdir. Çocuklarının fikri, vicdani ve ahlaki eğitimlerine gerekli özeni göstermeyen bir toplumun, gelecek ümidinin olması mümkün değildir. Bu anlamda yapmamız gereken, çocuklarımızı hayat kılavuzumuz Kur'an'la buluşturmaktır. Güzel ahlak abidesi sevgili peygamberimizle tanıştırmaktır. Hayata anlam katan milli ve manevi değerlerimizle kuşandırmaktır. Onları İslam'ın güzel ahlak ilkeleriyle donatarak kendileriyle, çevreleriyle ve bütün varlık alemiyle barışık, onurlu bir hayat yaşamalarının imkanını oluşturmaktır.

"Gençlerin zihinlerini bulandıran sapkın ideolojiler karşısında bir kalkan olacak"

Yüce dinimiz İslam'ın inanç esaslarını, temel dini bilgileri, ibadetleri ve ahlaki değerleri, neşeli ve eğlenceli bir kurs atmosferinde öğrenecekler. Birlik ve beraberliği, kardeşliği, dürüstlüğü, sevgiyi, saygıyı öğrenecekler. Yardımlaşma, paylaşma ve dayanışma ahlakını özümseyecekler. Caminin huzur veren ortamında Kur'an'ın bereket iklimiyle ruhlarına iman, hakikat ve merhamet tohumları ekecekler. O tohumlar filizlenecek, boy verecek ve huzur bahçelerine dönüşecek ve o bahçe, yarının yollarında çocuklarımıza istikamet verecek. Onlar için manevi bir sığınak olacak. Darda kaldıklarında gönüllerine ferahlık verecek. Sıkıntılarına, dertlerine onun ışığında çare arayacaklar. Musibetle karşılaştıklarında onunla teselli bulacaklar. Daha da önemlisi, gençlerin zihinlerini bulandıran sapkın ideolojiler karşısında onlar için bir kalkan olacak."

"Elbette çocuklar camide gülüp oynayacak, koşup gürültü yapacak"

DHA'nın aktardığına göre çocukların Kur'an'a ve camiye alışmaları ve sevmelerindeki en büyük sorumluluğun ailelerinde olduğuna dikkati çeken Erbaş, şöyle konuştu:

"Çocuklarınızı yaz kurslarımıza yönlendirerek, teşvik edip, isteklendirerek Kur'an eğitimine dair güçlü bir motivasyon sağlamalısınız. Onları her sabah güler yüzle, sevgiyle, şefkatle kursa hazırlamalısınız. Elbette çocuklar, camide gülüp oynayacak, koşup gürültü yapacaklardır. Bu, onların en doğal hakkı ve en temel gıdalarıdır. Çünkü çocuklar oyunla, eğlenceyle ve neşeyle büyürler. Onlardan bir yetişkin tavrı beklemek doğru olmaz. Bırakın, camilerimiz çocuklarla şenlensin. Camilerimiz, en güzel hatıraların mekanı olarak çocuklarımızın zihninde yer etsin. Sizler onlara güzelce rehberlik etmelisiniz. Unutmamalısınız ki çocuklar, sevgi, saygı, sabır, nezaket ve zarafet gibi güzel ahlak ölçülerini sizlerin şahsında öğrenip, benimseyeceklerdir. Tabii, bu eğitim sürecinde çocukların cami ve ibadet adabını öğrenmelerini önemsiyoruz. Hocalarımız bu hususta gerekenleri mutlaka yapacaktır. Fakat çocuklar, yine de her fırsatta gülüp eğlenecekler, koşup oynayacaklardır. Onları söz ve hareketlerinizle incitmemenizi, kırmamanızı rica ediyorum."


Yolcu otobüsünde 130 gram eroinle yakalanan 2 şüpheli tutuklandı
Elazığ'da trafik kazası: Ekipler sıkışan yaralı için seferber oldu
İş yerinin önüne park ettiği motosikletini çaldılar
İşçilerin kaldığı konteynerde çıkan yangında faciadan dönüldü
Muğla’da hüküm yedi, Sinop’ta yakalandı
Bakan Akar, Lviv'de Ukraynalı mevkidaşı Reznikov ile görüştü
Çayırlık alanda çıkan yangın büyümeden söndürüldü
Muğla'da orman yangını!
Şehit babası evinde ölü bulundu
Bursa'da uyuşturucuyla mücadele için çalışmalar son hızla devam ediyor
Yarım kilo eroin ile kaçmaya çalışan kadın tacir jandarmadan kaçamadı.
Yunanistan’a kaçmaya çalışan 2 FETÖ üyesi son anda yakalandı
Barışmak için çağrılan genç öldürüldü
Konya’da yeni doğmuş bebeği arabanın bagajının üstüne bırakıp ölüme terk ettiler.
Düzce'de uyuşturucu operasyonu