GÜNDEM

Soğuktan araçlar dondu

İÇ HABER
GÜNDEM

Soğuktan araçlar dondu

1

Soğuktan araçlar dondu

2

Kovid-19 pozitif çıkan yakınınızdan korunmanın yolları

3

Temassız işlem limiti artırıldı

4

İETT otobüsü kaza yaptı, yolcular camdan çıkarıldı   

5

Dün işlenen cinayetin nedeni ortaya çıktı!

7 aylık Cevdet babasının karaciğeriyle sağlığına kavuştu

Üç haftalık yoğun bakım sürecinin ardından başarılı bir ameliyatla sağlığına kavuşan Cevdet Kağan, ailesine evlatlarını kucaklarına aldığı ilk günün mutluluğunu yeniden yaşattı.
GÜNDEM 4.12.2021 14:02:00 84 0

Mersin'de yaşayan Saçlı ailesinin ikinci çocuğu Cevdet Kağan'a bir ay önce sarılık belirtileriyle gittiği Mersin Şehir Hastanesi'nde akut karaciğer yetmezliği tanısı konuldu.Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi'ne sevk edilen ve karaciğer nakli olması öngörülen minik Kağan için baba Çağrı Saçlı'nın uygun donör olabileceği anlaşıldı.Üç haftalık yoğun bakım sürecinin ardından başarılı bir ameliyatla sağlığına kavuşan Cevdet Kağan, ailesine evlatlarını kucaklarına aldığı ilk günün mutluluğunu yeniden yaşattı.

 "DUYGUSAL BİR DALGALANMA YAŞADIK"

Baba Çağrı Saçlı, AA muhabirine, birçok tedavi denenmesine rağmen çocuklarının durumunun kötüye gittiğini, başka çözüm yolu kalmayınca karaciğer "Bu süreçte annesi de ben de sürekli umut, heyecan ve endişe içinde duygusal bir dalgalanma yaşadık. Umut ve endişe birbirini izliyordu. Ameliyat sonrası oğlumuz kendine gelince ve yavaş yavaş eski haline dönmeye başlayınca biraz klişe olacak belki ama inanın insan hayata yeniden gelmiş gibi oluyor."

- "SABAHI ZOR ETTİK"

Anne Şeyda Saçlı da oğlu ve eşi ameliyattayken yaşadıklarını şu sözlerle aktardı:

"Tüm gece ameliyatta kaldılar. Biz de sabahı zor ettik. Çok üzüldük. Bundan iyi şekilde çıkmalarını bekledik. Sonrasında yoğun bakımda kaldılar belli bir dönem ve yavaş yavaş toparlanmaya başladılar. Cevdet Kağan'ın tekrar hareket etmesi, gülmesi bizim için çok güzel duygular ifade ediyordu. Gülüyor, bize sesleniyor. Resmen hayata döndü."

 

Şeyda Saçlı, Mersin Şehir Hastanesi ile Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi sağlık çalışanlarına ilgileri dolayısıyla, eşine de oğluna yeniden hayat verdiği için teşekkür etti.

- "ORGAN NAKLİ İLE YENİ BİR HAYATA KAVUŞTU"

Ameliyat ekibinde yer alan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi ve Organ Nakli Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Balcı da Cevdet Kağan'ı öncelikle yoğun bakımda karaciğer tedavisine aldıklarını, durumu ağırlaşınca acil karaciğer nakli planlaması yaptıklarını ifade etti.

nakli yapılmasına karar verildiğini anlattı.Doğru yerde, doğru ekibe emanet oldukları için ameliyatlarının başarılı geçtiğini söyleyen Saçlı, şöyle konuştu:

"Bir anlamda sınırdan döndü. Artık geri dönülmez bir noktaya gelmişti. Oradan organ nakli ile yeni bir hayata kavuştu." diyen Balcı, ameliyata ilişkin şu bilgileri paylaştı:"Ankara Üniversitesinde son iki sene içerisinde geliştirdiğimiz yeni teknikle yaptığımız bir ameliyat. Babasının karaciğerini ters çevirip taktığımız için normalde takabildiğimizden daha büyük bir karaciğeri nakledebildik. Böylece çok ağır durumdaki hastalar çok hızlı şekilde toparlıyorlar. Bunun ağır durumda olan, bebek hastalar için özellikle daha başarılı, sonuçları itibarıyla daha yüz güldürücü bir ameliyat olduğunu düşünüyoruz."

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi ve Çocuk Yoğun Bakım Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tanıl Kendirli de Türkiye'de organ ve kadavra donörü konusunda ciddi sıkıntı olduğunu, uygun organ bulunamadığı için birçok kişinin hayatını kaybettiğini vurguladı.

Organ bağışının önemine dikkati çeken Kendirli; karaciğer, böbrek ve kalp nakli ile birçok kişinin hayatının kurtulabileceğini hatırlattı.Soğuktan araçlar dondu
Kovid-19 pozitif çıkan yakınınızdan korunmanın yolları
Temassız işlem limiti artırıldı
İETT otobüsü kaza yaptı, yolcular camdan çıkarıldı   
Banyo kavgası kanlı bitti!
Beklenen yağış başladı
Babasına koronavirüs bulaştırıp ölümüne neden olduğunu düşünen 17 yaşındaki çocuk intihar etti
Van Gölü buz tuttu
Şarkıcı Adele, hayranlarına kötü haberi verdi
18 terörist etkisiz hale getirildi
Türkiye'de uyuz vakaları yüzde 50 arttı
Yeşil çay ile güzelleşmenin altın formülleri
Doktor Ertan İskender’i bıçaklayan saldırganın cezası belli oldu
Suriye’de kafa derisi kopan çocuk, Hatay'da tedavi edildi
Üniversiteli genç kıza taşlı saldırı